Endel    Hakkımızda 

HAKKIMIZDA

Endel Şirketler Grubu; ağırlıklı olarak pişmiş kil ve beyaz eşya yan sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerden oluşur. Grubun 2011 yılı toplam konsolide grup dışı cirosu 65 milyon euro seviyesindedir. Endel Şirketler Grubunun Eskişehir, Ankara, Gebze ve Manisa'da faaliyet gösteren 9 işletmesinde yaklaşık 1500 kişi çalışmaktadır.

Beyaz Eşya Yan Sanayi sektöründe faaliyet gösteren Endel Beyaz Grup, bünyesindeki Kabel A.Ş., Bekel A.Ş. ve Endel A.Ş. şirketlerinde beyaz eşya kablo grupları, bulaşık makinesi sepeti ve buzdolabı kondanseri üretmektedir.

Grup şirketlerinden Kabel A.Ş.; Ankara ve Gebze tesislerinde bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi için kablo gruplama üretimi yapmaktadır. Bekel A.Ş. ise Eskişehir'deki modern tesislerinde buzdolabı kondanserleri ve kablo grupları üretmektedir. Manisa İşletmesi bulaşık makinesi kablo grupları ve sepetleri üretimi yapmaktadır. Bu üretimleri ile grup Arçelik, Bosch-Siemens, Fagor, Candy ve Vestel gibi lider beyaz eşya üreticilerinin Türkiye, İspanya, Fransa, İtalya ve Almanya'daki üretim tesislerine hizmet vermektedir. Kablo gruplama konusunda 2006 yılından başlayarak tam otomatik IDC yatırımları ile otomasyona geçiş sağlanmıştır. Karışık ve paralel IDC modülleri 10 tam otomatik makinede el değmeden ve %100 test ile üretilebilmektedir.

Endel Beyaz Grup 1978'de Eskisehir'deki fabrikasında buzdolapları için kablo grubu üretimine başladı. 1989'da Gebze fabrikası müşteri talebi üzerine çamaşır makinesi kablo grubu üretimi için kurulmuştur. Kalite yolculuğunda 1993'de, Türkiye'nin ilk ISO 9000 belgesi alan 50 işletmesinden biri olmuştur. Türkiye'de bulaşık makinesi üretiminin başlaması ile birlikte Kabel A.Ş. tercih edilen tedarikçi olarak 1993'de Ankara işletmesini kurmuştur. Bu sayede Kabel A.Ş. Türkiye'nin ilk ve tek bulaşık makinesi sepeti üreticisi oldu. Buzdolabı üretimlerinde odaklanma çalışmaları ile birlikte Kondanser ürünleri için 1997'de Eskişehir'de yeni bir işletme devreye alınmıştır. Manisa'daki Beyaz Eşya Üreticilerine hizmet vermek üzere Grup 2007'de Manisa İşletmesini devreye almıştır. Bütün işletmeler sanayi bölgelerinde iyi servis ve lojistik sunmak için müşterilere yakın bulunmaktadır.

Tüm üretim ve sevkiyat prosesleri TS EN ISO 9001:2008 Kalite Güvence Sistemi'ne uygun olarak sürdürülmektedir. Kalite çalışmaları 6 Sigma araçlarında sertifikalandırılmış Yeşil ve Siyah Kuşaklar tarafından yönlendirilmektedir. Avrupa'daki farklı müşteri üretim noktalarına sevkiyat ve depoloma yönetimi dahil lojistik çözümler sunulabilmektedir. Müşterilerin ihtiyaçlarına göre ürün ve üretim tasarımında destek vererek özel çözümler sağlanmaktadır.